Terapie Láskou - Recenze

2. ledna 2015 v 17:48 | Sárča |  Recenze
TERAPIE LÁSKOU


Originální název: The Silver Linings Playbook
Autor: Matthew Quick
Žánr: Beletrie pro dospělé, Společenské romány
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s. - Knižní klub
Rok vydání: 2013 (v anglicky mluvících zemích již v r. 2008)

Vydání: První
Počet stran: 272
Vazba: Vázaná

Anotace: Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobodní. Nikdo mu nechce vysvětlit, jak je to možné, ani s ním mluvit o jeho ženě Nikki, s níž se jistě brzy zase shledá, i když právě teď žijí odloučeně. Pat ale věří ve šťastné konce. Stačí na sobě pracovat, nenechat se odradit, být laskavý k lidem, a život vás odmění. Tak je to ve všech dobrých filmech. Co si o tom myslí váš terapeut, mrzoutský táta nebo divná kamarádka, nehraje roli. Protože je jen otázkou času, kdy odluka skončí, on se s Nikki opět shledá a budou žít šťastně až do smrti. Nebo ne?

Úryvek z knihy: Klikuju dvojnásobnou rychlostí, prsní svaly praskají ve švech, rostou - bolest, vedro, pot, proměna.
Nechci zůstat v ústavu, kde nikdo nevěří na stříbrné lemování, na lásku ani na šťastné konce a kde mi všichni tvrdí, že Nikki se moje vypracovaná postava nebude líbit a že mě ani nebude chtít vidět, až odluka skončí. Ale na druhou stranu mám strach, že lidi z mého dřívějšího života nebudou tak optimističtí, jako se teď snažím být já.
Jenže pokud si to vůbec někdy chci srovnat v hlavě, musím se dostat co nejdál od těch depresivních doktorů a škaredých sestřiček - které mi v jednom kuse nosí prášky v papírových kelímcích -, a protože mámu bude mnohem snazší oblafnout než profesionální lékaře, vyskočím na nohy, rozkoukám se a prohlásím: "Půjdu k vám bydlet a zůstanu, dokud neskončí odluka."

Můj názor: Zpočátku jsem od knihy nemohla odtrhnout oči. Pocity hlavního hrdiny mne opravdu zaujaly, jeho někdy lehce naivní pohled na svět mne několikrát donutil k úsměvu. Jediné minus bych viděla v mnoha kapitolách věnovaných americkému fotbalu, u kterých jsem mnohokrát nevěděla, která bije, neboť se tam až moc často objevovaly termíny, které 'laikovi' nedávají smysl.
Co bych ještě vytkla, za což ale autor samozřejmě nemůže, je český název 'terapie láskou', když anglický název znamená 'stříbrné lemování'. Upřímně řečeno, český název je dosti zavádějící, neboť moc lásky se v knize nevyskytuje. Je to spíše o tom stříbrném lemování, o naději, kterou tato knížka nabízí plnými doušky.
Tuto knížku doporučuji k přečtení, každý si v ní něco najde, ať už to má být lehce naivní Pat, nebo jeho mne poměrně sympatická kamarádka Tiffany, či dokonce pro mne nezajímavý fotbal. Knížka má poměrně spád a stojí za to si ji přečíst.
Hodnocení: 80%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niky Niky | Web | 2. ledna 2015 v 18:42 | Reagovat

Ahojky,
Taky jsem ji četla, byla v celku zajímavá a stojí za přečtení :)

2 Sárča Sárča | Web | 2. ledna 2015 v 18:48 | Reagovat

[1]: :)

3 Ronnie♥ Ronnie♥ | Web | 2. ledna 2015 v 19:33 | Reagovat

Rozhodně vypadá zajímavě:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama