Co je zakázáno, to je povoleno?

25. ledna 2015 v 19:26 | Sárča |  Téma týdne
"Co je zakázáno, to je povoleno."
Toto nám v minulém ročníku řekla jedna naše profesorka. Neustále mi to pobíhá v hlavě a nevím, co nám tím tehdy chtěla vlastně naznačit.
Když se řekne zákaz, člověku se vybaví něco nedostupného. Něco, co nesmí udělat či na to ani pomyslet. Mně osobně mnoho druhů zákazů nepřijde nikterak opodstatněných. Vezměme si např. tuto ukázkovou situaci: Spokojeně si lenošíte u televize a koukáte na 'Bořiče mýtů'. Tihle týpci mají někdy vážně ujeté nápady, mezi něž patří i ten, kdy se jeden z nich nechal pohřbít zaživa. Koukáte na to a říkáte si, jaký je to blázen, jak je to vůbec mohlo napadnout. Pak ovšem přijde ta osudová věta: "NEzkoušejte toto doma!" A já se ptám, co má toto za logiku? Napadlo by normálního člověka jen tak jít a nechat se pohřbít zaživa? Já myslím, že ne. Ovšem tato věta mnohdy slouží jako první impuls k vyvedení nějaké té blbosti...


Já když slyším příkaz NEdělej to, mám většinou velký problém odolat této výzvě a skutečně se o něco nepokusit-zrovna nemyslím pohřeb zaživa, ale např. docela častou situaci, kdy někdo řekne, abych někam nechodila. Pokud to jde, seberu se a na to místo jdu, abych dotyčnému dokázala, že já mám vlastní hlavu. Také jsem se setkala s případy, kdy jsme byli někde, kde byla cedule 'ZÁKAZ KOUŘENÍ'. Co udělala ta dotyčná osoba? Řekla si: 'Nikdo mi nebude říkat, co mám dělat!', vytáhla cigaretu se zapalovačem a zapálila si.
Chápu, že v TV toto říkají z toho důvodu, aby se zbavili odpovědnosti, ale podle mě to slouží jako rudý hadr na rozzuřeného býka.
Já osobně se většinu zákazů snažím dodržovat, ale ne vždy se to povede, buďme upřímní:D Třeba zákaz zapnutých telefonů ve škole? HaHa, tak určitě:D:)
Myslím, že zákazy jsou užitečné např. v dopravě, kde určitě smysl mají (jak by to bez nich na silnicích taky vypadalo:D ). Ale zákazy typu: Nezkoušej to! Nejez to! Nepij to! Nedělej to! mají většinou úplně opačný výsledek...
Takže smysl věty "Co je zakázáno, to je povoleno" je zřejmě takový, že ne všchny zákazy jsou užitečné. Jen mě překvapuje, že něco takového nám řekla naše profesorka:D Ale hlavně si z toho nebertě příklad, nechci nikoho navádět, toto berte jen jako kratší (to jako vážně?!) úvahu:)
Takže: snažte se dodržovat zákazy, většinou jsou myšleny dobře a nic nebezpečného či nelegálního nedělejte! Popřípadě domýšlejte důsledky:)
Perlička: Wiki zákaz specifikuje takto: "Zákaz je negativní příkaz nedopustit se nějakého jednání"
Použitý zdroj: Wikipedie
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vendy-novinky vendy-novinky | 26. ledna 2015 v 14:46 | Reagovat

tak v tomhle máš pravdu. Já jsem akorát nepochopila proč vám profesorka řekla takovou větu:D

2 Sárča Sárča | Web | 26. ledna 2015 v 17:56 | Reagovat

[1]: Děkuji:) A to právě že nikdo..:D najednou pronesla tohle, no..:D

3 Rika Rika | Web | 29. ledna 2015 v 17:53 | Reagovat

Ja sa teda snažím väčšinu zákazov dodržiavať. Ak teda majú nejakú logiku. :D Jasné že sa to nedá na sto percent, ale aj snaha sa cení, či nie? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama